Drzewa są naszymi największymi sprzymierzeńcami w walce z suszą i powodzią. Ważne jest zachowanie ciągłości zadrzewień i ochrona dojrzałych osobników.
Drzewa dają nam wiele korzyści:
- Podczas ulewnych deszczy dzięki korzeniom drzew wsiąka 60% więcej wody opadowej, a w lecie ich liście zatrzymują nawet do 35% opadu. Ogranicza to ilość wody wpadającej do kanalizacji, rzeki czy potoku. Co zapobiega podtopieniom w trakcie intensywnych opadów i powodziom.
- Zatrzymaną wodę oddają następnie do atmosfery, skąd wraca w postaci opadów, co zmniejsza ryzyko suszy.
- Gdy rosną na brzegach rzek – stabilizują je. Nie potrzeba więc umacniać brzegów betonem, który niekorzystnie wpływa na zasilanie otaczających terenów w wodę.
- Drzewa wspierają oczyszczanie wody, która spływa z ulic, placów czy pól uprawnych. Poprawiają więc jakość wód gruntowych i powierzchniowych.
- Oczyszczają powietrze z pyłów, które powodują smog.
- Pochłaniają dwutlenek węgla! To ważne, bo człowiek przez swoją działalność wyemitował go tyle, że przyczynił się do zmiany klimatu.
- Zapewniają cień, a dzięki parowaniu z liści zwiększają wilgotność i obniżają temperaturę w trakcie upałów. Poprawiają mikroklimat.
- Pozytywnie wpływają na zdrowie i dobre samopoczucie ludzi.
Martwe drewno to też skarb.
Warto zostawiać powalone konary, sterty gałęzi czy pniaki. Są cenną ostoją dla grzybów, mniejszych ssaków i owadów. Rozkładając się, nawożą glebę.