W dniach 20-23 marca 2024 r. w Leśnej (woj. dolnośląskie) odbędą się czterodniowe warsztaty projektowania elementów błękitno-zielonej infrastruktury dla specjalistów. Warsztaty poprowadzą dr hab. inż. Tomasz Bergier, mgr inż. arch. Agnieszka Czachowska oraz mgr inż. arch. Maria Skotnicka z Fundacji Sendzimira we współpracy z zaproszonymi ekspertami i ekspertkami.
Szkolenie kierujemy do architektów/tek, architektów/tek krajobrazu, urbanistów/tek, projektantów/tek odwodnień oraz innych specjalistów i specjalistek działających w obszarze projektowania przestrzeni.
Jak można było wziąć udział w warsztatach?
Zgłoszenia do udziału przyjmowaliśmy do końca lutego 2024 za pośrednictwem FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO.
Wypełnienie formularza nie gwarantowało udziału w warsztatach. W rekrutacji do udziału braliśmy pod uwagę miejsce pracy, doświadczenie w realizacji projektów w województwie dolnośląskim oraz doświadczenie w pracy na rzecz samorządów, zapewnienie różnorodności grupy szkoleniowej, motywację do udziału w szkoleniu i kolejność zgłoszeń. Z jednej firmy/instytucji na warsztaty przyjmowaliśmy maksymalnie jedną osobę.
Rekrutację zakończono. Z osobami, które zaproszone zostaną do udziału, kontaktować będziemy się droga mailową.
Jak będziemy pracować?
W trakcie warsztatów wspólnie zaprojektujemy konkretne rozwiązania dla wskazanych miejsc na terenie gminy Leśna, odpowiadając na występujące w nich problemy. Na warsztat weźmiemy wypłukiwane przez nawalne opady drogi gminne i ich zlewnie.
Ramowy program obejmie m.in.:
- wpływ zagospodarowania przestrzennego na obieg wody w przyrodzie
- narzędzia adaptacji do zmiany klimatu, w tym spacer po rozwiązaniach błękitno-zielonej infrastruktury wdrożonych w Leśnej w ramach projektu
- zapoznanie się z miejscami interwencji w trakcie wizji terenowej z udziałem zarządcy terenu
- wykorzystanie SCALGO Live do analizy spływu wód powierzchniowych w miejscach interwencji
- określenie funkcji i opracowanie ramowej koncepcji zagospodarowania obszaru studialnego
- analizę możliwości wykorzystania różnych prezentowanych rozwiązań opartych na przyrodzie na danym terenie
- konsultacje wstępnych projektów z ekspertami/ekspertkami i lokalnymi władzami
- wybór, wymiarowanie i zaprojektowanie rozwiązań NBS do zastosowania w obszarze studialnym, z uwzględnieniem zieleni
- prezentacja wypracowanych projektów przedstawicielom władz gminy Leśna.
Szczegółowy program już wkrótce.
Warsztaty są bezpłatne. Organizatorzy zapewniają nocleg od 19.03.2024 r. (4 doby) i pełne wyżywienie (śniadanie, obiad, kolację). Dojazd na warsztaty jest po stronie osób uczestniczących.
Uczestnicy i uczestniczki szkolenia otrzymają certyfikaty.
Pomoc de minimis
UWAGA! Dla osób będących przedsiębiorcami lub pracownikami przedsiębiorstw prowadzącymi działalność gospodarczą w rozumieniu unijnego prawa konkurencji udział w warsztatach stanowi pomoc de minimis. W przypadku oddelegowania na warsztaty pracownika etatowego przez przedsiębiorstwo, odbiorcą pomocy będzie przedsiębiorstwo.
W związku z powyższym, w ramach rekrutacji na warsztaty zostanie przeprowadzona indywidualna ocena każdej osoby ubiegającej się o udział, pod kątem występowania ww. pomocy oraz jej dopuszczalności.
Powyższa ocena zostanie przeprowadzona zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. Nr 53, poz. 311, z późn. zm.), w oparciu o złożony w ramach rekrutacji Formularza informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis oraz informacje znajdujące się w systemie SUDOP dotyczące wielkości otrzymanej przez daną osobę lub podmiot pomocy de minimis, w okresie trzech lat podatkowych poprzedzających ubieganie się o udział w warsztatach.
W przypadku stwierdzenia występowania pomocy i jej dopuszczalności u osoby zrekrutowanej na warsztaty, otrzyma ona po ich zakończeniu zaświadczenie o otrzymaniu pomocy de minimis w wysokości stanowiącej równowartość kosztu brutto organizacji warsztatów przypadającego na jednego uczestnika.